Gdynia Gdyńska Rada Turystyczna

Z ministrem o szansach i zagrożeniach w obszarze turystyki

10.01.2024

Samorządowcy, parlamentarzyści czy przedstawiciele organizacji turystycznych uczestniczyli w spotkaniu z nowym ministrem sportu i turystyki – Sławomirem Nitrasem. Odbyło się ono w czwartek, 4 stycznia w Warszawie. Dotyczyło współpracy między ministerstwem a gminami nadmorskimi w obszarze turystyki. Z ramienia Gdyni w spotkaniu uczestniczyła wiceprezydentka Katarzyna Gruszecka-Spychała.


Sławomir Nitras – minister sportu i turystyki spotkał się z samorządowcami z gmin nadmorskich, aby dyskutować o przyszłej współpracy. Inicjatorem spotkania była Koalicja Nadmorska założona w czasie pandemii przez burmistrza Darłowa – Arkadiusza Wojciecha Klimowicza. Głównym tematem rozmów były szanse, zagrożenia i problemy turystycznych gmin nadmorskich.

Uczestnicy mówili m.in. o najmie krótkoterminowym – czyli uregulowaniu zasad wynajmu mieszkań turystom, opłatach miejscowych i uzdrowiskowych, umożliwieniu gminom liczącym mniej niż 100 tys. mieszkańców pobierania od kierowców opłat za parkowanie w weekendy, a także o wzmocnieniu roli samorządów w zarządzaniu kąpieliskami.

Szczególną uwagę poświęcono wynajmowi mieszkań turystom. Skala tego zjawiska jest duża. Wynajem oferują go zarówno osoby prywatne, jak i firmy, ale wciąż brakuje przepisów, które konkretnie regulowałyby tę kwestię. Obecnie procedowana jest dyrektywa europejska, która ma ten brak – dolegliwy nie tylko w Polsce – uzupełnić. Samorządowcy prosili ministra, by nie czekać z jej implementacją tak długo, jak pozwoli na to okres przejściowy, lecz wprowadzać potrzebne przepisy niezwłocznie. Minister powiedział, że zauważa ten problem i jego resort zajmie się stworzeniem odpowiedniej ustawy regulującej najem krótkoterminowy. Dodał jednak, że trzeba pogodzić interesy wszystkich stron, w tym właścicieli nieruchomości i turystów. 

Gdynię reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.

Aktualności

Katalog MICE

Gdynia i jej możliwości w pigułce!

Partnerzy Strategiczni

Gdynia Agencja Rozwoju Pomorskie Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

Projekt dofinansowano ze środków Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Gdyńska Rada Turystyczna

Skontaktuj się z nami

  • Turystyka:
  • +48 58 668 25 47
  • +48 58 668 25 35-36
  • Promocja:
  • +48 58 668 25 46
  • Gdynia InfoBox Obserwatorium Zmian:
  • +48 58 523 97 69
Copyright © 2024 Gdynia
Created by GRT