Gdynia po Expo w Osace
Gdynia po Expo w Osace: modernizm, lokalny biznes i promocja regionu
To będzie intensywna wizyta na Dalekim Wschodzie. Pomorska delegacja, którą tworzą m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak czy radni Sejmiku Województwa Pomorskiego i przedstawiciele dziewięciu lokalnych firm, zagości w japońskiej Osace. Na miejscu, od 24 do 28 maja, obecni będą także przedstawiciele gdyńskiego samorządu: wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska, Justyna Patyk z Centrum Obsługi Inwestora „Invest in Gdynia” oraz kierownik Referatu Promocji Miasta Urzędu Miasta Gdyni Beata Sikorska.
Cel? Targi EXPO 2025, czyli jedno z największych wydarzeń gospodarczo-kulturalnych na świecie. Wystawienniczy charakter imprezy pozwala na prezentację potencjału nie tylko firm, ale także konkretnych regionów w międzynarodowym gronie. Podczas tegorocznej edycji funkcjonuje tzw. polski pawilon narodowy, któremu towarzyszy hasło „Dziedzictwo, które napędza przyszłość”.
Właśnie w maju, w ramach tzw. Tygodnia Regionalnego, ekspozycja zostanie na kilka dni „przejęta” przez instalację związaną z Pomorzem i jego lokalnym biznesem. To szansa na nawiązanie kontaktu z przyszłymi partnerami czy kontrahentami, którzy będą zainteresowani bliższą współpracą.
Prezentacja województwa pomorskiego przygotowana na wizytę w Japonii składa się z części gospodarczej, turystycznej oraz kulturalnej organizowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza, Departament Rozwoju Gospodarczego i Departament Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną oraz Stowarzyszenie „Pomorskie w Azji".
Napięty harmonogram pobytu w Osace czeka też na przedstawicielki Gdyni. Na poniedziałek, 26 maja zaplanowano wizytę studyjną w mieście Kioto. W jej programie zaplanowano m.in. wizyty w firmie Omron oraz w znajdującym się w Fushimi Centrum Innowacji i Advanced Chemical Technology Center połączone ze spotkaniem z przedstawicielami japońskiego miasta-gospodarza. Tam zaprezentują się też lokalne firmy, w tym przedsiębiorcy z Gdyni (więcej w dalszej części tekstu).
Wtorek to już seminarium gospodarcze z udziałem polskich i japońskich firm oraz organizacji związanych z otoczeniem biznesowym – w programie m.in. wystąpienia marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy oraz prezentacje poświęcone potencjałowi gospodarczemu i turystycznemu Pomorza.
Na EXPO nie zabraknie też wątków modernistycznych. Gdyńskie dziedzictwo architektoniczne zostanie przedstawione w ramach prezentacji potencjału turystycznego województwa pomorskiego. Ponadto delegacja miasta Gdyni spotka się z ambasadorem RP w Japonii w celu omówienia możliwości promocji wniosku Gdyni o wpis wczesnomodernistycznego centrum miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzja dotycząca wpisu zostanie podjęta w połowie lipca br. przez Komitet Światowego Dziedzictwa składający się z 21 państw (wybieranych na czteroletnie kadencje), w skład którego wchodzi obecnie również Japonia.
Ponadto przedstawiciele Gdyni wezmą udział w tzw. wieczorze pomorskim na terenie polskiego pawilonu funkcjonującego na wspomnianym EXPO 2025.
Turystyczno-promocyjna strona udziału w targach w Osace to nie wszystko – ważną aktywnością delegacji będzie też tzw. pomorska misja gospodarcza. To szansa dla najbardziej rozwojowych i perspektywicznych firm z Pomorza, aby zaprezentować swoje rozwiązania i produkty w skali międzynarodowej.
Postawiono przede wszystkim na reprezentantów branży morskiej i wodorowej oraz firm, które już nawiązały kontakty biznesowe w Japonii. W tym gronie znaleźli się też przedstawiciele trzech firm z Gdyni:
Udział pomorskiej delegacji gospodarczej w Osace jest elementem szerszego, długofalowego projektu pod nazwą „Pomorski Broker Eksportowy 2030”, który realizuje Agencja Rozwoju Pomorza.
Jaki jest cel tych działań? To tzw. misja gospodarcza, czyli promowanie potencjału lokalnych firm poza granicami kraju. Aby działania przyniosły efekt, przedstawiciele regionu wspólnie z wybranymi przedsiębiorcami regularnie uczestniczą m.in. w międzynarodowych targach, spotkaniach z biznesem, procesach zawierania partnerstw i tworzenia konsorcjów, wspierają też cyfrowe formy eksportu (e-commerce, e-eksport, wirtualne rozwiązania dla firm). Firmy, które wezmą udział w targach, mogą liczyć na dofinansowanie w kwocie aż 85% kosztów wyjazdu.
Wystawa Światowa EXPO w Osace to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń gospodarczo-kulturalnych na świecie. W tym roku odbywa się od 13 kwietnia do 13 października na wybudowanej na wodach Zatoki Osaka wyspie Yumeshima.
Organizatorzy przewidują udział łącznie 170 krajów i regionów z całego świata oraz organizacji międzynarodowych. Zakłada się, że wystawę odwiedzi w tym roku nawet ponad 28 milionów osób.
Więcej informacji na temat Światowej Wystawy EXPO 2025 w Osace można znaleźć na stronie www.expo2025.or.jp/en.
Gdynia i jej możliwości w pigułce!